Mennyit nyerhetsz a hőszigetelésen?
Képzeld el, hogy valamit el kell döntened. Mindegy mit. Ilyenkor úgy működünk, hogy először mérlegelünk. Aztán a rendelkezésünkre álló információk segítségével eldöntjük, hogy valami megéri-e nekünk, vagy sem? Amiről úgy véljük, hogy „nem éri meg” azért nem teszünk semmit, azért, ami „megéri” azért igen. A meghozott döntéseinkhez pedig makacsul ragaszkodunk. De hogy jön ide a hőszigetelés? Azonnal elmondjuk.
Döntéselmélet, és kognitív disszonancia
Természetesen nem egy egyetemi jegyzetet olvasol, de a fenti pár sort ki kell egészítenünk (el fogunk jutni hamarosan ahhoz, hogy mennyit nyersz a hőszigetelésen). Kezdjük előbb a döntéselmélettel: amikor döntesz akkor a rendelkezésre álló tudásoddal, a lehetséges alternatívák közül kiválasztasz egyet. Azt, ami a legjobbnak tűnik.
Tételezzük fel, hogy úgy véled sok a gázszámlád, mondjuk havi 45 000 forint, télen. Tudod, hogy ez nagyrészt azért van mert a tetőd és a födémed sincs rendesen szigetelve, ezért megkérdezel pár embert, kapsz árakat. Ebben a pillanatban kerültél döntési helyzetbe: azt kell eldöntened, hogy tovább fizeted-e a havi 45 000 forintot, vagy inkább 20 000 lesz, mert kifizeted a tetőszigetelést.
Teljesen mindegy, hogy úgy döntöttél, hogy szigeteltetsz, vagy épp ellenkezőleg, majdnem biztos, hogy lesz egy kis kognitív disszonanciád, azaz a döntést követően felmerül benned a saját döntésed helyessége. Jól döntöttél? nem lett volna jobb, ha máshogy döntesz?
Ezt a cikket azért írtuk, hogy szakértői segítséget kapj tetőszigetelés témában. Ha elolvasod a cikket, el fogod tudni dönteni, hogy megéri-e neked a hőszigetelés, azt is fogod tudni mi a jó döntés.
Ezen fogsz keresztülmenni
Látnokok vagyunk, elmondjuk neked min fogsz keresztülmenni, ha elhatározod, hogy hőszigeteled a házadat. A legelső az, hogy sokkot kapsz. (Nem szeretünk mellébeszélni, írhattuk volna, hogy megdöbbensz majd az árakon, vagy nem azt kapod amire számítasz, de lehet, jobb így: sokkot kapsz). Az ár magasabb lesz, mint amit gondoltál. Úgyhogy elkezd kattogni az agyad: hogyan lehetne ezt olcsóbban megoldani? Azt fogod észre venni, hogy mindig van olcsóbb. Mindig van gyengébb minőségű. Van kevésbé hatékony. A hőszigetelés is egy termék, olyan mint egy kenyér, például. Van sima fehér kenyér, tudjuk, hogy nem egészséges, de ár érték arányban jó. Azt is tudod, hogy a fél kilós (fajlagosan) drágább lesz, mint az egy kilós, ezért nem éri meg megvenni. De léphetsz szintet is, és lehet a kenyered kukoricás, vagy tökmagos, vagy forma, vagy különleges. Esetleg rozs, ami egészségesebb, vagy barna. Millió lehetőséged van a kenyér esetében is, a legjobbat kell kiválasztanod.
Mi azért ajánljuk neked a fújható purhab szigetelésünket, mert ez az egyik legjobb. Kétkomponensű, a fújás után azonnal és tökéletesen szigetel, ha szeretnéd akkor járható, ha nem kell akkor nem járható, penész és gombamentes, tökéletes szigetelést ad a házadnak. Igaz, nem a legolcsóbb. De mit nyersz egy ilyen szigeteléssel?
Ezt nyered a szigeteléssel
A döntéseid egy része nem racionális, az érzelmeid vezérlik. Amikor végül megveszed a kiválasztott kenyeret, azért veszed meg a rozst, mert finomabb. Mert egészségesebb, mint a fehér. Mert tovább tart.
Amikor a tetőszigetelést választasz, el kell kerülnöd az érzelmeidet: szigorúan a tények alapján kell döntést hoznod, aminek a végeredménye, vagy a nyeresége lehet az érzelmi döntés (melegebb lesz, kellemes lesz hazaérni, számtalan mást vehetsz meg a megspórolt pénzen).
A jó szigeteléssel az alábbiakat nyered:
1: Egészségesebb élettered lesz, mert nem lesz a házadban hőhíd, nem lesznek penészek, gombaspórák, ezáltal sokkal élhetőbb lesz a környezeted.
2: A megszokottnál jóval kevesebb lesz a fűtésszámla de ez csak az egyik jó hír, a másik az, hogy emellett nyáron nehezebben melegszik fel a házad, 4-7 fokkal hűvösebb lesz, mint a szigetelés előtt
3: Éppen emiatt lehet, hogy nem lesz szükséged klímára, ezzel pedig jelentős összeget spórolsz meg, főleg, ha hozzátesszük azt is, hogy télen a fűtésszámlád lesz kevesebb.
4: Tudjuk, hogy most nem akarod eladni a házadat (hiszen akkor nem akarnál éppen most szigetelni) de ha majd egyszer eladod (ha megtörténik) egy jobb energiaosztályú ház sokkal magasabb áron kel majd el mintha szigeteletlen lenne
Akkor most pontosan mennyi?
Nem lehet pontos összeget mondani, neked kell kiszámolnod, de tény, hogy minden épületre fordított szigetelés segít az épület energiatakarékos üzemeltetésében, és évente 10-100 000 Ft megtakarítást is hozhat. Ezzel akár pár évre csökkenhet a szigetelés megtérülése, de hogy pontosan menyibe kerül, azt nem tudjuk megmondani látatlanban.
Ha ide kattintasz, felveheted velünk a kapcsolatot, és szívesen adunk neked egy egyénre szabott árajánlatot, amit utána át tudsz gondolni. Keress minket, várjuk