Egy cikk, amit senki nem mert megírni: ennyibe kerül a klíma!
Több megoldás létezik arra, hogyan teremts ideális hőmérsékletet a lakásodban, házadban. Az egyik – és kétségtelenül a legegyszerűbb – megoldás erre egy hűtő/fűtő klímaberendezés. De mennyibe kerül a klíma, és mennyibe kerül fenntartani? Van nála jobb megoldás is? Ebben a cikkben minden kérdésre választ kapsz.
Így tudod eldönteni, hogy milyen klíma kell neked
Az internet telis-tele van olyan cikkekkel, amelyek abban segítenek, hogyan tudod kiválasztani a neked megfelelő klímát, hova rakd, kivel szereltesd fel, ezért mi ezt átugorjuk. Azt feltételezzük, hogy már kiválasztottad a leendő klímád típusát, színét, a formáját, eldöntötted, hogy wifis, vagy távirányítós, és azt is tudod hova teszed. De mekkora teljesítményű klíma kell neked, és az mennyibe fog kerülni?
Tételezzük fel, hogy egymás mellett találsz kettő darab klímát. Az egyik 2,6 KW-os, és az ára legyen (persze szuperakciósan, csak most, és csak neked) 99 999 Forint. A másik klíma éppen úgy néz ki, ugyanaz a gyártója, csak 3.6 kW-os ennek az ára 149 999 forint. A nappalid 40 négyzetméteres. Ha szeretnéd, hogy jól válaszd ki a klímát, azonnal mondjuk, hogyan kell.
Ha 40 négyzetméteresnek számoljuk a nappalidat (a belmagassága legyen az átlagos 2,7 méter) akkor 40*2,7 azaz 108 légköbméter levegő van benne. Kerekítsük fel (nem fontos, csak úgy könnyebb számolni) 110 -re. Ha átlagos a szigetelésed, akkor légköbméterenként 30W energiával kell számolni, ami nagyjából 3300 W, tehát neked oda egy 3,3 KW-os klíma kell. Ilyen persze pont nincs, de a 3,6 KW-os remek választás. Ne az olcsóbbat vedd, mert nem fogja tudni lehűteni a szobádat.
Tehát a 149 999 forintos klímát kell választanod. Ennek lesz egy beszerelési költsége, nagyjából 100 000 forint, ez azt jelenti, hogy a nappalidban mindössze 250 000 forintért van egy hűtő/fűtő klímád. De mennyibe kerül majd a klímádat használni?
A klímád fogyasztása
Egy újabb kérdés, amire senki nem mer egyértelmű választ adni, hiszen nincs is. Nagyban függ a klímád fogyasztása attól, hogy milyen a szigetelés a házon, attól, hogyan élsz (például mennyi időt tartózkodsz a szobában), és attól is, hogy milyen a számodra ideális hőmérséklet ott.
Mi az átlagot mondjuk: tételezzük fel, hogy a klímád napi 3 órán át működik csúcsteljesítményen (ez azt jelenti, hogy napi 4-5, de inkább 6 órán át használod). Ekkor a 3,6 KW miatt nagyjából 10 kW-ot fogyaszt majd naponta, tehát 400-500 forintot.
Ez egy hónapban 10-12 000 forint. Számoljunk azzal, hogy évente 7-8 hónapot használod a klímádat (hiszen hűt, és fűt is) az azt jelenti, hogy az első évben 300-350 000 forintba kerül a klíma, aztán (beleszámolva a kötelező szerviz, pollencsere költségeket) ez évente olyan 100 000 forint lesz.
10 év alatt tehát 1 500 000 forint körülire jön ki a klímaberendezésed. Ez persze csak a nappalid, de lehet, hogy más szobákba is kell majd neked.
De milyen alternatív megoldások vannak, ha zavaróan soknak tartod az 1 500 000-et (és nem akarsz 10 éves klímával küzdeni)
Klímaköltség csökkentő trükkök
Természetesen a klímád költségeit tudod csökkenteni úgy, ha alternatív megoldásokkal kísérletezel. Vannak ötletek, hogyan csökkentheted a klímád fogyasztását: például okos elhelyezéssel, redőnyökkel, azzal, hogy jókor szellőztetsz. Mások azokat a tanácsokat gyűjtik egy csokorba, amivel csökkenteni tudod a klímád működési idejét (itt a gyakori zuhanyzástól kezdve a nyakra tett törölközőn át, a kereszthuzatig mindenféle megoldási javaslatokat találsz). Persze vannak ennél jobbak is.
Megoldás klíma helyett
Létezik egy másik megoldás is, amelyik egyezerre jelent megoldást arra is, ha hűteni kell a házadat és arra is, ha fűteni: ez pedig a tökéletes hőszigetelés.
Gondolj bele miért.
Ha rossz a szigetelése a házadnak, akkor teljesen mindegy, hogy mivel fűtesz, vagy hűtesz, pazarolsz, hiszen vagy az utcát fűtöd, vagy az utcát hűtöd. Olyan, mintha lehúzott ablakkal, de klímával autóznál.
Az utólagos szigetelés egy remek megoldás lehet arra, hogy a tetődön (ahol a meleg érkezik, és ahol télen kiszökik) elzárjuk a meleg útját, így nyáron sokkal hűvösebb télen pedig sokkal melegebb lesz a házadban.
Lehet, hogy klíma helyett ez lesz a jó megoldás? Kattints, vedd fel velünk a kapcsolatot!